پیش‌بینی اوضاع بورس در سال جاری

در پی کاهش فزاینده قیمت سهام شرکت‌ها در بورس و فرابورس، یک کارشناس بازار سرمایه گفت: فضای کنونی کسب‌وکار مقداری به کاهش قیمت‌ها در بورس دامن زده است اما به آینده سرمایه‌گذاری در بورس امیدواریم و از ماه آینده با آمدن گزارش‌های ماهانه و ۹ ماهه شرکت‌ها، قبل از عید افزایش خوبی را در قیمت سهام شاهد خواهیم بود.

تالار حافظ 1

ابوالقاسم آقادوست در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این‌که علت اصلی کاهش قیمت‌ها در بورس تهران در روزهای اخیر چیست؟ اظهار کرد: در مقطعی از سال ۱۳۹۲ نیز شاهد بودیم که قیمت سهم‌ها در بورس اوراق بهادار تهران افزایشی و پس از مدتی با کاهش روبرو شد. در نتیجه تعدادی از سرمایه‌گذاران آن حادثه تاریخی را به یاد دارند و براساس آن، امروز نیز تصمیم می‌گیرند.

وی ادامه داد: این اتفاق برای بورس‌های دنیا کاملا طبیعی است، چراکه خیلی از سرمایه‌گذاران در چنین شرایطی حس می‌کنند تا دیر نشده باید سهام خود را بفروشند تا بیش از این ضرر نکنند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: البته ریزش قیمت‌های بازار سهام در روزهای اخیر مجموعه دلایلی دارد که باعث ریزشی شدن قیمت‌ها شده است. اول از همه می‌توان به وضعیت کلیِ اقتصاد اشاره کرد. افراد ریسک‌گریز در این فضا سبد سهام خود را کوچک می‌کنند و هزینه تامین مالی‌شان را کاهش می‌دهند. به خصوص حقوقی‌هایی که سهم‌شان در سود است.

آقادوست افزود: دیگر علتی که می‌توان بیان کرد کاهش قیمت جهانی مواد اولیه است که تاثیر بسزایی روی قیمت سهام دارد.

وی ادامه داد: علاوه بر همه این‌ها گزارش نه چندان خوب خیلی از شرکت‌ها به خصوص خودرویی‌ها به شرایط منفی بازار دامن زده است. بحث قیمت خودروها هنوز مشخص نیست و به صورت شفاف مطرح نمی‌شود.

به اعتقاد این کارشناس بازار سرمایه، در مجموع غیرشفاف بودن فضای کسب وکار از جمله عوامل اصلی ریزش قیمت‌ها در بورس اوراق بهادار تهران است. این موضوعات بسیاری از سرمایه‌گذاران را مجبور کرده که فعلا برای تصمیم‌گیری دست نگه دارند.

البته آقادوست چشم‌انداز مثبتی را برای بازار سرمایه متصور شد و پیش‌بینی کرد که این اصلاح قیمت‌ها بیشتر، زمانی است و اگر وارد آذرماه شویم با آمدن گزارش‌های ماهیانه و ۹ ماهه شرکت‌ها قبل از عید افزایش خوبی را در قیمت سهام شاهد هستیم. اما ممکن است در کوتاه مدت (یکی - دو هفته) این اتفاق نیفتد و ما همچنان شاهد اصلاح زمانی قیمت‌ها باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: خیلی از شرکت‌های صادرات محور به قیمت‌های ارزی که به صورت لحظه‌ای در بازار معامله می‌شود نمی‌توانند اتکاء و سود خود را حساب کنند. از طرفی بحث دلار نیمایی وجود دارد که سازوکار خود را دارد. درست است که در زمانی دلار در بازار آزاد قیمت بالایی داشت، ولی در عمل این قیمت‌ها برای خیلی از شرکت‌ها قابل وصول نبوده و همیشه قیمت‌های پایین‌تری دست‌شان را می‌گرفت، ولی بازار سرمایه با قیمت‌های بازار آزاد شرکت‌های صادرات محور را تهدید نمی‌کند.

آقادوست معتقد است در حداقل قیمت‌هایی که این شرکت‌ها می‌توانند دلارشان را بفروشند باز هم سهم‌شان ارزنده است. اما در عین حال فضای روانی سرمایه‌گذاری روی سرمایه‌گذاران اثرگذار بوده که ریسک‌گریزها نیز دست نگه داشتند تا فضا شفاف‌تر شود. البته سرمایه‌گذاران نباید اسیر هیجان شوند و به آنها توصیه می‌شود با هیجان تصمیم نگیرند و به مسائل بنیادی شرکت‌ها نیز توجه داشته باشند.

احتمال عدم تایید معاملات امروز برخی شرکت ها

مدیر عملیات بورس تهران با اعلام عدم تمدید زمان معاملات امروز از بررسی سهام برخی شرکت ها و احتمال عدم تائید موردی خبر داد.تالار حافظ 1

مهدی پارچینی درباره معاملات امروز بورس تهران که با تعطیلی دو ساعت و 11 دقیقه ایی سفارش گیری و قطع داد وستدها همراه بود، توضیح داد: این مشکل ناشی از بروز اختلال در سامانه معاملات بود و بعد از بررسی های لازم و در نظر گرفتن شرایط، مقرر شد زمان امروز داد و ستد سهام شرکت های بورسی تمدید نشود.

وی در برابر این سئوال که با توجه به وقفه طولانی زمان معاملات و تکرار اختلال سامانه در سه دقیقه پایانی ، آیا احتمال عدم تایید معاملات امروز وجود دارد یا خیر ؟ گفت : معاملات اول صبح سهام شرکت های بورسی که بدون مشکل بود و قابل تایید است اما مقرر شده در معاملات بعد از 11:50 دقیقه ، بررسی هایی انجام و بازنگری شود.

وی ادامه داد: بنابراین ممکن است بعد از حصول نتیجه ، معاملات سهام برخی شرکت ها تایید نشود که در این صورت اطلاع رسانی خواهد شد.

از سوی دیگر محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس هم به بورس پرس گفت : در مورد اختلال امروز سامانه معاملات ، قرار است تا ساعت 14 امروز گزارش فنی از سوی کارشناسان و مسئولان مربوطه ارایه تا بررسی شود.

پایگاه خبری بورس پرس

صنعت پتروشیمی

توضیح مادر شرکت های پتروشیمی درباره قیمت جدید خوراک

مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس درخصوص اثر مصوبه هیات دولت مبنی بر نحوه محاسبه جدید قیمت خوراک پتروشیمی ها توضیح داد .فارس هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس لوگو

جعفر ربیعی در پی اعلان مصوبه هیات دولت مبنی بر نحوه محاسبه قیمت خوراک شرکت های پتروشیمی اعلام کرد: بر اساس بررسی‌های اولیه به عمل آمده، مصوبه مذکور در کل اثرات مثبتی بر سوددهی "فارس" خواهد داشت. همچنین بر اساس اطلاعیه وزارت نفت هیچ گونه تغییر در فرمول و نرخ ارزی خوراک و نرخ تسعیر سوخت پتروشیمی‌ها ایجاد نشده است.

بنابراین گزارش،هیات دولت مقرر کرده از ابتدای مهر ماه سال جاری محاسبه قیمت میعانات گازی، گاز طبیعی خوراک و دیگر خوراک‌های تحویلی به واحدهای پتروشیمی داخلی، نرخ تسعیر ارز در هر ماه برابر با متوسط نرخ معاملاتی ارز در سامانه نیما خواهد بود.

هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با سرمایه 5 هزار میلیارد تومانی در بازار دوم معاملات بورس درج شده و شرکت ملی صنایع پتروشیمی با 18.4 درصد و صندوق های بازنشستگی کارکنان شرکت ملی نفت با 16.9 درصد سهم در ترکیب سهامداری آن حضور دارند.

بورس پرس

بازده ۲۵ درصدی بورس در سال ۹۶

یک کارشناس ارشد مالی با تحلیل وضعیت بازارهای مختلف در سال گذشته، اظهارکرد: با توجه به بازده حدود ۲۵ درصدی بورس اوارق بهادار در سال ۹۶ می‌توان گفت بورس در سال گذشته یکی از بازارهای پیشتاز اقتصادی ایران بوده است.13961027 شاخص کل

سید رضا پاورسی کارشناس ارشد بازارهای بین‌المللی در تشریح دیدگاه خود به بازارهای مختلف، گفت: در سال ۹۶ بازار مسکن تحولات چشمگیری نداشت هرچند در نیمه دوم سال تحرک اندکی در این بازار دیده شد اما فاصله بین قدرت خرید مردم و قیمت مسکن مانع رونق این بخش شد.

این کارشناس ارشد بازارهای مالی با اشاره به رشد حدود ۱۰ تا ۱۳ درصدی زمین و املاک در نقاط مختلف کشور افزود: نقدشوندگی پایین بازار مسکن در سال ۹۶ و رشد قیمت مواد اولیه به خصوص فلزات در کنار پایین آمدن قدرت خرید مردم انتظارات را از بازار مسکن کاهش داده است.

پاورسی، به بازار ارز به عنوان یک بازار ناپایدار اشاره کرد و گفت: بازیگر قدرتمند این بازار، دولت و بانک مرکزی است. به طوری که سودهای حدود ۳۰ درصدی در این بازار می‌تواند در کسری از ثانیه به وسیله بانک مرکزی به زیان تبدیل شود.

وی با اشاره به کاهش شدید قیمت ارز در اسفند گذشته گفت: سرمایه‌گذاران بازار ارز بنیان‌های مالی خود را روی باد بنا کرده‌اند.

پاورسی از بورس به عنوان یکی از بازارهای قابل اتکا در سال ۹۶ یاد کرد و افزود: بازار اوارق بهادار ایران با بازده حدود ۲۵ درصدی توانست از سال پرهیاهو و پرچالش ۹۶ سربلند بیرون بیاید.

این کارشناس مالی ساکن در ژاپن تصریح کرد: بورس اوراق بهادار با اهرم قیمت نفت، افزایش قمیت ارز و بالا رفتن قیمت مواد اولیه فلزات توانست فعالان خود را خشنود به تعطیلات نوروزی بفرستد.

پاورسی همچنین امسال را سالی همراه با اخبار خوب برای فعالان بورسی ایران دانست و گفت شرایط اقتصاد جهان و اینده بازار انرژی می‌تواند به رونق اقتصادی ایران منجر شود.

وی به شعار سال هم اشاره کرد و انتخاب آن را هوشمندانه دانست.

این کارشناس خبره مالی بین‌المللی درباره شعار امسال گفت: فرصتی که از انتخاب شعار حمایت از کالای ایرانی در اختیار شرکت‌های بورسی قرار می‌گیرد، بسیار غنمیت است و سهامداران باید قدر این فرصت را بدانند.

پاورسی‌در پایان با اشاره به برگزاری‌ یازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در فروردین ماه ۹۷ بیان‌کرد: فاینکس ۲۰۱۸ بزرگ‌ترین‌ رویداد صنعت مالی ایران به شمار می‌رود و فرصت مناسبی برای ارتقای دانش مالی و سرمایه‌گذاری برای عموم مردم و تعامل ذینفعان این صنعت است، طبعا از این فرصت باید در راستای معرفی پتانسیل بازار سرمایه و دیگر ارکان مالی کشور برای رشد سرمایه‌گذاری سالم و سازنده در کشور استفاده کرد.

فسلیر, تکنو

تداوم رشد و صف خرید سهام دو شرکت با بی توجهی به بورس و فرابورس

قیمت سهام دو شرکت تکنوتار و سولیران بی توجه به موضع بورس و فرابورس با ادامه رشد قیمت و صف خرید همراه و به بازدهی ۲۸ و ۵۵ درصدی در ۶ روز کاری رسید.uptrend arrow orange

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در جریان معاملات دوشنبه 6 فروردین، نماد دو شرکت تکنوتار و سولیران به دلیل افزایش بیش از 20 و 40 درصدی قیمت در 5 روز کاری بسته و مقرر شد دیروز با محدودیت دامنه نوسان باز شود.

این دو شرکت باید طبق مقررات، درباره علت نوسان قیمت سهام توضیحی کلیشه ایی می دانند که چنین اقدامی نکردند تا مسئولان بورس و فرابورس در اطلاعیه ایی یکسان مبنی بر عدم پاسخگویی به سهامداران توصیه کنند این موضوع را در تصمیم گیری ها لحاظ کنند.

در این میان نماد "تکنو و فسلیر" دیروز باز شد اما سهام این دو شرکت بی توجه به موضع بورس و فرابورس با ادامه رشد قیمت و صف خرید همراه شد.

به این ترتیب بهای هر سهم تکنوتار با بیش از 5 درصد افزایش دیگر به 2508 ریال رسید تا بازدهی سهام آن در 6 روز کاری به حدود 28 درصد برسد.

این شرکت 16 میلیارد تومانی در بازار دوم بورس حضور دارد و مجتمع اقتصادی کمیته امداد امام و شخصی حقیقی با 5.8 و 5.1 درصد سهم، جزء سهامداران ان محسوب می شوند.

همچنین با بازگشایی دیروز نماد سولیران، هر سهم این شرکت هم با 19.9 درصد افزایش به 8306 ریال بالغ شد و بازدهی سهام آن در 6 روز کاری از 55.5 درصد هم بیشتر شود.

در ترکیب سهامدرای این شرکت 10 میلیارد تومانی حاضر در بازار پایه فرابورس هم سازمان تامین اجتماعی با مالکیت بیش از 87 درصدی حضور دارد.