آغاز بهاری بازار سرمایه در اولین روز کاری سال 97

در روز جاری همه هفت شاخص بورس صعودی شدند. شاخص کل با رشد 135 واحدی به رقم 96 هزار و 425 رسید. شاخص های بازار اول و دوم نیز به ترتیب 81 و 365 واحد صعودی شدند.تالار حافظ کوچک

در داد و ستدهای اولین روز معاملاتی سال 97 ، شاخص کل بورس با رشد 135 واحدی به کار خود پایان داد.

در معاملات اولین روز کاری سال جدید سرمایه گذاران بورسی بیش از 314 میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی های مالی را دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بیش از 601 میلیارد ریال بود و در 29 هزار نوبت معاملاتی انجام شد.

در روز جاری همه هفت شاخص بورس صعودی شدند. شاخص کل با رشد 135 واحدی به رقم 96 هزار و 425 رسید. شاخص های بازار اول و دوم نیز به ترتیب 81 و 365 واحد صعودی شدند.

نمادهای بانک صادرات، پالایش نفت تهران، پالایش نفت اصفهان، آسان پرداخت پرشین، نفت تهران و پتروشیمی جم امروز با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص رشد این متغیر را رقم زدند و این در حالی بود که ملی مس امروز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص ثبت کرد.

برترین گروه های صنعتی امروز گروه های خودرو، فلزات اساسی و بانک ها بودند. صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای تکنوتار، بانک صادرات، پاکسان، لیزینگ خودرو غدیر، فراورده های نسوز پارس، حمل و نقل بین المللی خلیج فارس و معادن منگنز ایران بود.

در مقابل نمادهای ایران خودرو دیزل، کنترل خوردگی تکین کو، تولید محور خودرو، پگاه آذربایجان غربی، قطعات اتومبیل ایران و سایپا دیزل با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند.

سرمایه گذاران بورسی امروز برای خرید اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر، حق تقدم سرمایه گذاری نیرو، اوراق صکوک سایپا و اوراق مشارکت شهرداری شیراز بیشترین تقاضا و سنگین ترین صف های خرید را داشتند.

در مقابل نمادهای سهام بانک پارسیان، اوراق صکوک گل گهر، اوراق صکوک سایپا و اوراق مشارکت شهرداری تهران با بیشترین عرضه ها و طولانی ترین صف های فروش به کار خود پایان دادند.

در پایان معاملات اولین روز کاری سال جدید بانک صادرات با معامله 46 میلیون حجمی بیشترین حجم معاملات و ایران خودرو دیزل با معامله بلوکی 80 میلیاردریالی بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

اتصال بورس و سینما در آستانه تحقق

با تأسیس «صندوق سرمایه‌گذاری سینما»، امکان تامین مالی صنعت سینما از طریق بازار سرمایه برای نخستین بار فراهم می‌شود. یکی از ویژگی‌های بارز این صندوق، معافیت مالیاتی و قابل خرید و فروش بودن واحدهای آن در بازار سرمایه است و همچنین به واسطه جذب سرمایه‌های بخش خصوصی کاهش هزینه‌های دولت را در پی خواهد داشت.Sena MORI8701

صنعت سینما به منظور بهره گیری از ظرفیت های بازار سرمایه ، با راه اندازی صندوق های جسورانه به بورس متصل می شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، ظهر روز سه شنبه محمد مهدی حیدریان، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی، علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، سید حسین سیدزاده، مدیر عامل صندوق اعتباری هنر برای نشستی مشترک به سازمان بورس و اوراق بهادار آمدند و با دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص ورود صنعت سینما به بازار سرمایه بحث و گفت و گو کردند.

در این نشست مشترک، اعلام شد با تأسیس «صندوق سرمایه‌گذاری سینما»، امکان تامین مالی صنعت سینما از طریق بازار سرمایه برای نخستین بار فراهم می‌شود. یکی از ویژگی‌های بارز این صندوق، معافیت مالیاتی و قابل خرید و فروش بودن واحدهای آن در بازار سرمایه است و همچنین به واسطه جذب سرمایه‌های بخش خصوصی کاهش هزینه‌های دولت را در پی خواهد داشت.

در این نشست، دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اهمیت فرهنگ و هنر، عنوان کرد: دغدغه فرهنگی همواره در سازمان بورس جاری بوده است و به طور قطع یکی از مصادیق فرهنگ صنعت سینما است.

وی ادامه داد: در بازار سرمایه هم علاقه و هم نیاز به حضور صنعت سینما وجود دارد و هر دو حوزه می توانند از ظرفیت های یکدیگر بهره برداری کنند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ابراز داشت: هر چند موضوع راه اندازی صندوق جسورانه با محوریت صنعت سینما حایز اهمیت است اما با اهمیت تر از آن، مساله فرهنگ سازی برای بازار سرمایه و بورس است و امیدواریم با کمک صنعت فیلم سازی فرهنگ سازی لازم برای سرمایه گذاری صحیح محقق شود.

دکتر محمدی تصریح کرد: سازمان بورس با تمام توان برای راه اندازی این صندوق جسورانه تلاش می کند و علاقه مند است هر چه سریعتر مقدمات فعالیت آن در بازار سرمایه فراهم شود.

وی با ذکر این پیشنهاد که هم فیلم های در حال اکران و هم فیلم های در شرف ساخت می توانند از مزایای تامین مالی از طریق بازار سرمایه برخوردار شوند، ابراز امیدواری کرد: این کار ارزشمند هر چه سریعتر به ثمر نشیند و مقدمه ای برای حضور سایر حوزه های فرهنگی در بازار سرمایه باشد.

جهش سینما با تامین مالی از طریق بورس

در ادامه این نشست، حیدریان با اشاره به اینکه تامین مالی از طریق صندوق سرمایه گذاری گام بزرگی برای صنعت سینما به شمار می رود، گفت: با حضور دکتر شاپور محمدی، به عنوان سکاندار سازمان بورس، پیوند بازار سرمایه و فرهنگ امکان پذیر است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: صنعت سینمای کشور در مسیر جهش قرار گرفته و آینده روشنی دارد. سال گذشته میزان فروش در سینما افزایش یافت و امسال برای دومین سال پیاپی رشد بالای 20 میلیارد تومان را تجربه کردی که این موارد حکایت از حاکمیت یک وضعیت جدید دارد.

حیدریان به نیاز صنعت سینما با محور توسعه بازار فعلی و ایجاد بازارهای جدید اشاره کرد و گفت: چه در حوزه فیلم سازی و چه در حوزه توسعه زیرساخت های صنعت سینما می توان از امکانات بازار سرمایه بهره برداری کرد.

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم شاهد توسعه صنعت سینما باشیم باید بتوانیم از ابزارهای متنوع مالی بهره بگیریم، ابراز داشت: بازار سرمایه یکی از بهترین راه های تامین مالی صنایع مختلف از جمله سینما است.

علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی نیز در پایان این نشست گفت سینمای ایران در مرحله گذار قرار دارد و با تهدیدهایی روبرو است و ادامه داد: امیدوارم پیوند بازار سرمایه و سینما، فرصتی جدید و عامل تقویت بنیان های سینمای ایران باشد.

صخود, صکوک

تامین مالی با درج صکوک 7000 میلیارد ریالی ایران خودرو در بورس تهران

اوراق صکوک مرابحه شرکت ایران خودرو با نمادهای «صخود412»، «صخود1412» و «صخود0012» به منظور تامین مالی این شرکت در فهرست نرخ‌ بازار اوراق بدهی بورس اوراق بهادار تهران درج شد.ایران خودرو لوگو کوچک

به گزارش خبرگزاری فارس، خبرهای دریافتی از مدیریت پذیرش بورس تهران حاکی است، بر اساس مصوبه‌ بورس اوراق بهادار تهران، اوراق صکوک مرابحه شرکت ایران خودرو، در مجموع به مبلغ 700 میلیارد تومان با نرخ سود علی الحساب 18درصد، از 30 بهمن ماه 1396 جهت تأمین بخشی از منابع لازم جهت خرید قطعات و مجموعه‌های مورد نیاز برای تولید خودرو، توسط شرکت واسط مالی آذر سوم به عنوان نهاد واسط، درج شد.

براساس این گزارش، اوراق صکوک مرابحه شرکت ایران خودرو با مشاوره پذیرش لوتوس پارسیان در سه نماد در فهرست نرخ‌های بازار اوراق بدهی بورس اوراق بهادار، با شرایط ذیل قابل معامله می‌شود.

نماد معاملاتی «صخود412 »: مبلغ 2.500 میلیارد ریال، 4 ساله، مواعد پرداخت سود آن هر 3 ماه یکبار ، ضامن بانک ملت، متعهدپذیره نویس و بازارگردان اوراق تامین سرمایه لوتوس پارسیان، عامل فروش اوراق شرکت کارگزاری بانک ملت است.

نماد «صخود0012»: مبلغ 3.500 میلیارد ریال، 4 ساله، مواعد پرداخت سود آن هر 3 ماه یکبار ، ضامن بانک ملت، متعهدپذیره نویس و بازارگردان اوراق تامین سرمایه بانک ملت، عامل فروش اوراق شرکت کارگزاری بانک ملت است.

نماد «صخود1412»: مبلغ 1.000 میلیارد ریال، 4 ساله، مواعد پرداخت سود آن هر 3 ماه یک بار ، ضامن بانک ملت، متعهدپذیره نویس و بازارگردان اوراق تامین سرمایه امید، عامل فروش اوراق شرکت کارگزاری بانک ملت است.

شاخص بورس در ۲۰۰ روز معاملاتی ۲۸ درصد رشد کرد

شاخص کل بورس از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۲۰۰ روز معاملاتی، با ۲۱ هزار و ۶۹۴ واحد افزایش معادل ۲۸ درصد رشد را به ثبت رسانده است.13961027 شاخص کل

از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۲۰۰ روز معاملاتی تعداد ۱۹۲میلیارد و ۲۱۶میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۴۸۲هزار و ۳۸۸میلیارد ریال در ۱۲میلیون و ۳۷۹هزار و ۹۹۹دفعه مورد معامله قرار گرفته است.

همچنین بررسی معاملات بازار سهام به تفکیک بازار نشان می دهد در این مدت ۱۱۱میلیارد و ۶۶۵میلیون سهم به ارزش ۲۴۳هزار و ۲۱۱میلیارد ریال در ۵میلیون و ۱۶۳هزار و ۶۹۹نوبت در بازار اول؛ ۶۸میلیارد و ۹۰۵میلیون سهم به ارزش ۱۶۴هزار و ۳۲۷میلیارد ریال در ۷میلیون و ۱۳۴هزار و ۳۲۱نوبت در بازار دوم؛ ۶۱میلیون سهم به ارزش ۶۱هزار و ۶۳۵میلیارد ریال در ۱۸ هزار و ۷۶نوبت در بازار بدهی؛ ۱۰میلیارد و ۳۶۸میلیون سهم به ارزش ۵۸۴ میلیارد ریال در ۲۰۴۹نوبت در بازار مشتقه و ۱۲۱۷میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش ۱۲هزار و ۶۳۱میلیارد ریال در ۶۱هزار و ۸۵۴نوبت مورد معامله قرار گرفته است.

شاخص کل بورس نیز که معاملات امسال بورس را از ارتفاع ۷۷ هزار و ۲۳۰ واحد آغاز کرده است تاکنون با ۲۱هزار و ۶۹۴واحد افزایش معادل ۲۸ درصد رشد را به ثبت رسانده و به ارتفاع ۹۸هزار و ۹۲۳واحد رسیده است. شاخص بازار اول نیز در این مدت با ۱۶هزار و ۲۵۰واحد رشد و شاخص بازار دوم با ۵۷هزار و ۶۲۴واحد افزایش مواجه شده اند.

سامانه مدیریت ریسک از بهمن ماه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد

سامانه مدیریت ریسک، ریسک صنعت کارگزاری را کاهش می دهد و مدیران کارگزاری اطمینان حاصل می کنند که همه معامله گران آنها، چه معامله گران ایستگاههای معاملاتی و چه معامله گران برخط گروهی صرفا بر مبنای مانده حساب مشتری و اعتبار تعیین شده برای مشتری توسط مدیران کارگزاری، می توانند برای مشتری اقدام به انجام معامله نمایند.

روح اله میر صانعی دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار

یکی از مخاطراتی که کماکان در بازار وجود دارد و عملا ریسک صنعت کارگزاری تلقی می شود این است که معامله گران در ایستگاه های معاملاتی هیچ محدودیتی برای انجام معاملات ندارند که با راه اندازی سامانه مدیریت ریسک در ماه آینده، این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

روح الله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، در خصوص راه اندازی سامانه مدیریت ریسک در بهمن ماه اعلام داشت: معامله گران کارگزاری ها در حال حاضر می توانند از طریق ایستگاه های معاملاتی (سامانه نامک) برای هر مشتری بدون محدودیت معاملات انجام دهند در حالی که هیچ نظارتی بر روی خرید و فروش آنها در زمان انجام معامله، از سوی مدیران کارگزاری نیست و در واقع این امر ریسک بسیار بزرگی برای کارگزاری محسوب می شود.

وی ادامه داد: زمانی که معاملات برخط شکل گرفت، کنترل بر معاملات توسط کارگزار بیشتر شد، بدین معنی که سفارشاتی که مشتریان از سامانه برخط وارد می کردند، در محدوده مانده حساب آنها نزد کارگزار یا میزان اعتبار مشتریان مجاز شناخته می شد و سامانه معاملات برخط (OMS) از ورود سفارشات بالاتر به هسته معاملات جلوگیری می کرد.

میرصانعی اعلام داشت: در سامانه برخط گروهی هم فیلترهایی وجود دارد که طی آن معامله گران کارگزاری صرفا می توانند در حد مانده و اعتبار مشتریان برای آنها خرید کنند.

وی در خصوص سامانه مدیریت ریسک ابراز داشت: اتفاقی که در این میان روی داده است این است که از بهمن ماه سامانه مدیریت ریسک فعالیت خود را آغاز خواهد کرد که طی آن معاملات در ایستگاه های معاملاتی (سامانه نامک) همانند معاملات در سامانه معاملات برخط (OMS) بر مبنای مانده و اعتبار مشتریان میسر خواهد بود.

میرصانعی گفت: طبیعتا، سامانه مدیریت ریسک، ریسک صنعت کارگزاری را کاهش می دهد و مدیران کارگزاری اطمینان حاصل می کنند که همه معامله گران آنها، چه معامله گران ایستگاه های معاملاتی و چه معامله گران برخط گروهی صرفا بر مبنای مانده حساب مشتری و اعتبار تعیین شده برای مشتری توسط مدیران کارگزاری، می توانند برای مشتری اقدام به انجام معامله کنند.

دبیر کل کانون کارگزاران در ادامه خاطرنشان ساخت: به این ترتیب، او ام اس ها و بک آفیس ها از بهمن ماه مجبور هستند دیتای مانده مشتریان و اعتباری که کارگزارن به آنها اختصاص می دهند را به سامانه مدیریت ریسک ارسال کنند و سامانه با دریافت این دیتاها محدودیت خرید در حد "مانده به اضافه اعتبار" برای مشتریان ایجاد می کند. اگر در این میان اعتبارات یا مانده مشتری در طور روز تغییر کند این تغییرات قابل اعمال در سامانه خواهد بود به این دلیل که سامانه ها با هم گفت و گو می کنند و امکان رد و بدل شدن دیتاها وجود دارد.

وی ادامه داد: بنابراین از روزی که این سامانه شروع به کار کند طبیعتا مشتریانی که برای آنها مانده و اعتباری تعریف نشده یا مانده و اعتبار آنها به سامانه مدیریت ریسک ارسال نشده، اجازه انجام خرید نخواهند داشت .

این مقام مسئول صنعت کارگزاری در ادامه بیان داشت: راهکار دیگری که برای سهولت معاملات مشتریان در نظر گرفته شده است این است که مشتریانی که تمایل دارند از سامانه نامک و او ام اس به صورت همزمان استفاده کنند، بدین معنی که به صورت برخط سفارش وارد کنند و همزمان هم به معامله گر مستقر در ایستگاه معاملاتی کارگزاری سفارش خرید دهند باید انتخاب کنند که چه درصدی از کل توان خرید خود (نقد و اعتبار) در سامانه او ام اس قابل انجام باشد و چه درصدی از کل توان خرید در سامانه نامک داد و ستد شود . بنابراین این تفکیک قبل از معاملات در بک آفیس کارگزاری انجام خواهد شد.

وی در ادامه اشاره داشت: امکان تغییر این درصد از توان خرید در طول روز در فاز اول فراهم خواهد شد . در فازهای بعدی سامانه مدیریت ریسک، سقف اعتباری هر مشتری کنترل می شود و عملا مشتری امکان دریافت اعتبار بیش از حد مجاز در دستورالعمل اعتباری را نخواهد داشت. بنابراین سامانه با لحاظ موارد مندرج در دستورالعمل اعتباری، اعتبار تخصیص یافته توسط کارگزاری به مشتریان را بررسی میکند و در صورت عدم تطابق با دستورالعمل مذکور اعتبار تخصیص یافته را معتبر نخواهد شناخت.

میرصانعی بیان داشت: در فاز اول این سامانه، ریسک کارگزاری کاهش پیدا می کند و در فاز بعد ریسک عدم رعایت دستورالعمل اعتباری کاهش می یابد.

دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار به نکته ای اشاره داشت و گفت: مشتریانی که اتصال میان سامانه او ام اس و حساب بانکی خود را برقرار می کنند کماکان می توانند به اعتبار مانده حساب بانکی خودشان از طریق سامانه معاملات برخط اقدام به خرید نمایند. در این حالت سامانه با چک کردن حساب بانکی آنها و تأیید وجود نقدینگی، اجازه خرید آنها را صادر کند. یکی از مزایای پیاده سازی این سامانه جلوگیری از ورود درخواست های خرید غیر واقعی در لحظات ابتدایی بازار بر روی نمادهای معاملاتی دارای صف خرید، است. در حال حاضر بعضا چند برابر درخواست واقعی بازار با هدف جاگیری مناسب برای سفارشها، توسط معامله گران ایستگاههای معاملاتی برای خرید در نمادهای دارای صف خرید، سفارش وارد هسته معاملات می شود که با راه اندازی این سامانه، ورود سفارش خرید به سامانه متناسب با توان خرید (مانده+اعتبار) مشتری خواهد بود. بنابراین از ورود سفارشات غیر واقعی جلوگیری می شود.

میرصانعی در پایان خاطرنشان کرد: در کل، وجود سامانه مدیریت ریسک، مخاطرات معاملات اعتباری و غیر اعتباری را در صنعت کارگزاری کاهش می دهد . البته برای پیاده سازی این سامانه نیازمند مشارکت شرکت های نرم افزاری هستیم تا با ارسال دیتاهای لازم و ایجاد زمینه گفت و گو بین سامانه ها، زمینه آغاز فعالیت سامانه جدید در بهمن ماه را مهیا کنند.