نفت, صادرات نفت

واردات نفت کره جنوبی از ایران به صفر رسید

واردات نفت کره جنوبی از ایران در دو ماه منتهی به از سرگیری تحریم‌ جمهوری اسلامی به صفر رسید. اما احتمال از سرگیری واردات وجود دارد.

13970824 واردات نفت کره چنوبی

آمار منتشر شده توسط گمرک کره جنوبی نشان می‌دهد که با نزدیک شدن زمان از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، آن کشور خرید نفت و میعانات گازی از ایران را در دو ماه سپتامبر و اکتبر کاملا متوقف کرد و به صفر رساند. تحریم‌های ایالات متحده شامل تحریم نفتی از روز ٤ نوامبر به اجرا درآمد.

این نخستین بار طی شش سال گذشته بود که کره جنوبی خرید نفت از ایران را کاملا متوقف کرد. به نظر می‌رسد که از آنجا که واردکنندگان کره جنوبی نسبت به دریافت معافیت از تحریم نفتی ایران اطمینان لازم را نداشتند، به منظور اطمینان از ثبات تحویل نفت، از دو ماه قبل از اجرایی شدن تحریم ها در صدد یافتن منابع جایگزین برای نفت ایران برآمدند.

پس از اجرایی شدن تحریم‌ها، ایالات متحده هشت کشور از جمله کره جنوبی را به مدت شش ماه از تحریم‌ها معاف کرد. این کشورها می‌توانند بدون برخورد با اقدامات تنبیهی ایالات متحده، در این مدت مقادیر مشخصی نفت از ایران خریداری کنند.

مقامات آمریکایی گفتند که به این دلیل با معافیت این کشورها موافقت کردند که مایل نبودند تحریم ایران به "دوستان" آنان زیان برساند. با نزدیک شدن زمان تحریم‌ها، دولت ایران نفت صادراتی را با تخفیف و شرایط آسان در اختیار خریداران قرار می‌داد و علاوه بر این، در حالیکه بهای نفت خام رو به افزایش بود، خریداران عمده نفت ایران نمی‌توانستند به سرعت سایر فروشندگان نفت را جایگزین ایران کنند.
در حالیکه این نگرانی وجود داشت که تحریم نفتی ایران باعث کمبود عرضه و افزایش بهای نفت خام در بازار جهانی شود، در چند هفته اخیر بهای نفت خام سیر نزولی داشته به نحوی که عربستان سعودی و روسیه، به عنوان دو صادرکننده عمده نفت در جهان، تصمیم گرفته‌اند تولید و صادرات خود را کاهش دهند.

بنا بر تجربه گذشته، معمولا افزایش عرضه و کاهش بهای نفت با رقابت صادرکنندگان برای جلب مشتری همراه است. در صورت ادامه روند کاهش بهای نفت خام در ماه‌های آینده، انتظار می‌رود بین صادرکنندگان برای یافتن مشتری رقابت بروز کند و دسترسی به نفت به بهای مناسب برای خریداران آسان‌تر شود. در چنین صورتی، ممکن است معافیت از تحریم نفتی ایران ضرورت چندانی نداشته باشد.

با موافقت آمریکا، کره جنوبی می‌تواند تا شش ماه آینده هر روز تا ۲۰۰ هزار بشکه نفع و میعانات گازی از ایران وارد کند.

آمار واردات کره جنوبی از ایران از زمان دریافت معافیت هنوز منتشر نشده است اما احتمال دارد بخش عمده واردات آن کشور از ایران شامل میعانات گازی باشد. تصفیه این کالا مستلزم داشتن تجهیزات پالایشگاهی خاصی است و کره جنوبی از جمله واردکنندگان عمده این کالا محسوب می‌شود.

با افزایش احتمال بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران، کره جنوبی واردات نفتی خود از ایران را کاهش داد در حالیکه کل واردات نفتی آن کشور نسبت به سال گذشته افزایش یافت. در حال حاضر، عربستان سعودی بزرگترین تامین کننده نفت کره جنوبی است و خرید نفتی کره جنوبی از عربستان طی سال گذشته کمابیش دوبرابر شده است.

با توجه به چشم انداز بازار نفت جهانی، برخی ناظران نسبت به تاثیر تحریم‌های پی در پی و رویکرد سیاسی جمهوری اسلامی بر موقعیت بلند مدت این کشور در بازار نفت ابراز نگرانی کرده‌اند. به گفته آنان، در صورتی که پیش‌بینی‌های مربوط به وجود عرضه کافی نفت در بلند مدت تحقق یابد، خریداران عمده نفت طبیعتا عرضه کنندگان برخوردار از ثبات را ترجیح خواهند داد.

این وضعیت ممکن است باعث شود ایران، که از اعضای پایه گذار اوپک است و در گذشته از کشورهای موثر در بازار نفت محسوب می‌شد، وضعیتی حاشیه‌ای پیدا کند و وزن سابق خود در صنعت انرژی جهان را از دست بدهد. چنین وضعیتی علاوه بر خسارات اقتصادی قابل توجه، طبیعتا موقعیت سیاسی این کشور در صحنه جهانی را هم بیش از پیش تضعیف خواهد کرد.

نفت

افت بهای نفت در خلال نگرانی از کاهش تقاضا

بهای نفت در خلال نگرانی از ادامه روند نزولی تقاضا به پایین ترین حد در هشت ماه گذشته رسیده است.13970823 استخراج نفت

نفت خام برنت - که یک شاخص بین المللی است - تقریبا ۷ درصد سقوط کرد و به ۶۵.۱۱ دلار در بشکه رسید که کمترین از ماه مارس است.

نفت آمریکا - موسوم به میانگین غرب تگزاس - هم ۷ درصد کاهش یافت و به ۵۵.۶۹ دلار رسید که کمترین از ماه نوامبر سال پیش است. افت بهای نفت خام آمریکا برای دوازده روی پیاپی ادامه داشته است.

تازه ترین افت بها در پی آن اتفاق می افتد که کارتل نفتی اوپک گفت میزان تقاضا در سال آینده از پیش بینی قبلی کمتر خواهد بود.

اوپک اکنون انتظار دارد میزان تقاضای جهانی سال آینده ۱.۲۹ میلیون بشکه در روز افزایش یابد که حدود ۷۰ هزار بشکه کمتر از پیش بینی ماه پیش است.

خالد فالح وزیر انرژی عربستان روز دوشنبه گفته بود که اوپک قبول کرده برای جلوگیری از اشباع بازار در سال آینده از تولید کاسته شود.

عربستان سعودی بزرگترین تولیدکننده اوپک است که از صادرکنندگان نفت خاورمیانه و آفریقا تشکیل شده.

شرکت "کاپیتال اکونومیکس" گفت روشن است که "ترس از عرضه زائد در بازار نفت درحال انباشته شدن است."

این شرکت گفت انتظار دارد با توجه به "رشد کم‌جان اقتصاد جهانی" میزان تقاضا حتی از میزان پیش بینی اوپک کمتر باشد.

بهای نفت خام برنت که اوایل اکتبر به بالاترین حد در چهار سال گذشته رسیده بود از آن زمان ۲۵ درصد کاهش یافته، و بهای نفت آمریکا در این فاصله ۱۸ درصد افت کرده است.

تازه ترین افت بها پس از آن روی می دهد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه در توئیتی نوشت که امیدوار است از تولید کاسته نشود.

پیش از آن عربستان سعودی در روز یکشنبه گفته بود که اوپک درحال بررسی کاستن از عرضه در سال آینده است.

اقتصاد ایران, عراق

موافقت ایران با دریافت مواد غذایی در ازای صدور برق و گاز به عراق

دو مقام عراقی روز چهارشنبه، ۲۳ آبان‌ماه، گفتند که عراق با ایران توافق کرده‌ است که در برابر تحویل اقلام خوراکی و «انسان‌دوستانه» عراقی به ایران، از ایران گاز و برق دریافت کند.13970823 مرز حاج عمران

این دو مقام عراقی که نام‌شان ذکر نشده این مطلب را روز چهارشنبه به خبرگزاری رویترز گفتند، اما جزئیات بیشتری در مورد این اقلام غذایی ارائه ندادند.

همزمان با بازگشت تمامی تحریم‌های آمریکا علیه ایران ارتباط بانکی ایران نیز با بانک‌های جهانی دشوارتر شده و به این خاطر نگرانی‌ها در ایران نسبت به واردات غذا و دارو و کمبود کالاهای اساسی گسترش یافته است.

به تازگی اعلام شد که دولت سوئیس در حال انجام مذاکراتی با تهران و واشینگتن درباره گشایش کانالی بانکی برای فروش اقلام بشردوستانه به ایران است.

اعلام خبر توافق برای وارد کردن اقلام خوراکی از عراق به ایران در حالی است که تاکنون ایران همواره از تأمین‌کنندگان بسیاری از کالاهای غذایی به عراق بوده و حتی در بازار خرمای این کشور نیز حضور چشمگیری داشته است.

هنوز در ایران هیچ مقامی به این خبر واکنش نداشته و جزئیاتی در این باره منتشر نشده است.

خبر توافق برای تبادل گاز و خوراک بین دو کشور در حالی منتشر می‌شود که بغداد برای واردات گاز ایران که در نیروگاه‌های برق عراق استفاده می‌شود نیازمند دریافت اجازه از ایالات متحده است.

با توجه به ضعف شدید صنعت برق عراق این کشور به شدت به گاز و برق ایران نیازمند است. تابستان گذشته تحت تأثیر کاهش موقت نیروی برق در استان‌های جنوبی عراق ناآرامی‌های گسترده‌ای روی داد.

سفارت آمریکا در بغداد هفته گذشته اعلام کرد که دولت این کشور به مدت ۴۵ روز عراق را از تحریم‌های اخیر معاف کرده تا بتواند خرید گاز و برق از ایران را ادامه دهد و این معافیت به عراق امکان خواهد داد تا «در راستای استقلال در عرصه انرژی گام بردارد.»

روز چهارشنبه یکی از مقام‌های عراقی در این باره به رویترز گفت: «مهلت تعیین شده ۴۵ روزه آمریکایی‌ها برای توقف واردات گاز ایران به هیچ وجه برای عراق برای یافتن یک منبع جایگزین کافی نیست.»

او افزود: «توقف وارد کردن گاز ایران پس از مهلت تعیین‌شده یک بحران واقعی برق ایجاد خواهد کرد. ما به زمان بیشتری نیاز داریم… آمریکایی‌ها کاملاً از اینکه ما تا چه حد ناگزیر از وارد کردن گاز از ایران هستیم آگاهند.»

مقام دوم عراقی نیز به رویترز گفت که عراق قصد دارد درخواست خود را به ایالات متحده ارسال کند و از آن کشور بخواهد تا اجازه واردات گاز از ایران، پس از پایان مهلت ۴۵ روزه را نیز بدهد.

این مقام عراقی افزود که عراق می‌خواهد گاز دریافتی از ایران را با اقلام غذایی و انسان‌دوستانه پرداخت کند و افزود که «ایران این پیشنهاد را پذیرفته است».

اقتصاد ایران, صادرات نفت

ایران در شهریور 1.63 میلیون بشکه نفت صادر کرد

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود اعلام کرد میزان صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر به 1.63 میلیون بشکه در روز رسیده است.13970608 صادرات نفت خام

ناظر غربی انرژی اعلام کرد به نظر می‌رسد، پس از یک افزایش تولید در ۶ ماه گذشته، بازارهای نفتی در حال حاضر به میزان کافی تامین هستند اما این صنعت تحت فشار است.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود اعلام کرد ظرفیت مازاد تولید در جهان کمتر از ۲ درصد تقاضای جهانی است و احتمال کاهش بیشتر وجود دارد.

این فشار برای مدتی با ما خواهد بود و احتمالا با قیمت‌های بیشتر همراه خواهد شد. با این حال ما نگران تبعات منفی آن بر اقتصاد جهانی هستیم.»

اوپک، روسیه و دیگر تولیدکنندگان نظیر تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا میزان تولید خود را از ماه می افزایش داده که این مسئله. تولید جهانی را روزانه ۱.۴ میلیون بشکه بالا برده است.

در مجموع کشورهای عضو اوپک نظیر عربستان و امارات میزان تولید خود را از ماه «می» برای جبران کاهش تولید ایران و ونزوئلا روزانه ۷۳۵ هزار بشکه افزایش داده است.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، عرضه نفت ایران در ماه سپتامبر به کمترین میزان در ۲ سال و نیم اخیر رسیده است زیرا مشتریان این کشور به علت تحریم‌ها، خریدهای خود را کاهش داده‌اند.

تولید نفت ایران به ۳.۵ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است که ۱۸۰ هزار بشکه در روز کمتر از ماه پیش از ان است. میزان صادرات نفت ایران نیز به ۱.۶۳ میلیون بشکه در روز رسیده است که ۸۰۰ هزار بشکه در روز از بالاترین میزان در سه ماهه دوم ۲۰۱۸ کمتر است.

افزایش سرمایه, تیپیکو

افزایش سرمایه ۵۰ درصدی تیپیکو

هلدینگ دارویی تامین، برنامه افزایش سرمایه ۵۰ درصدی را از محل سود انباشته اعلام کرد.تیپیکو شرکت هلدینگ دارویی تامین لوگو

متن اطلاعیه:

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت سرمايه گذاري دارويي تامين - نماد: تيپيکو

موضوع: پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه
با عنایت به ماده 3 دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار (مصوب 1395/07/17 هیئت مدیرة سازمان بورس و اوراق بهادار و اوراق بهادار) به پیوست گزارش توجیهی هیئت مدیرة به منظور پیشنهادافزایش سرمایه از مبلغ 2,900,000,000,000 ریال به مبلغ 4,350,000,000,000 ریال از محل سود انباشته به منظور اصلاح ساختار مالي که در تاریخ 1397/07/22 به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده، ارائه می گردد.اظهارنظر بازرس قانونی نسبت به گزارش مذکور متعاقبا اطلاع رسانی می گردد.
بدیهی است انجام افزایش سرمایة یادشده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق العاده می باشد.